Lista opłacalności towarów i produkcji

Ten dział przeznaczony jest dla wszystkich graczy, którzy nie znaleźli odpowiedzi na swoje pytania w FAQ.
koper69
Posty: 69
Rejestracja: pt, 11 paź 2013, 10:09
Numer GG: Numer GG
Nazwa Konta: Brak

Lista opłacalności towarów i produkcji

Postautor: koper69 » ndz, 11 sty 2015, 01:20

Witam, poświęciłem kilka tygodni pracy aby wykonać zestawienie, zapewne wywoła to dyskusję i hejterstwo p.t. złe załozenia przyjąłeś, nie da się tego obliczyć itp. Ale uważam, że jest to w miarę rzetelnie przeprowadzona lista i można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć takowe zyski.
Do uproszczenia obliczeń, zrobiłem kilka założeń:

1) rosliny podczas wzrostu nie są podlewane
2) w budynkach produkcyjnych nie ma pomocników
3) koszt opłacalności w produkcji liczony jest na 1 slocie, jeśli produkujesz to samo na dwóch slotach spokojnie zysk możesz pomnożyć przez 2
4) przy obliczaniu zysku z produkcji w budynku podzieliłem zysk przez 9 bo tyle pól zajmuje budynek, tak samo jest w cudach świata
5) jeśli chodzi o cuda świata, przyjąłem matematyczną średnią pozyskanych towarów, np. koszt napełnienia stawu z pstrągami 5000, czas 4h, pstrągów uzyskujemy od 10 do 15 sztuk, więc średnio 12,5, czyli sprzedaż 12,5*855=10687,50 a zysk = ((10687,5-5000)/4godziny)/9pól=157,99
6) zysk liczony jest poprzez sprzedawanie towarów na straganie pełnym przepychu po najdroższych cenach (nie wliczałem czasu potrzebnego na sprzedaż, ani pola zajmowanego przez stragan), jeśli towaru nie da sie sprzedać na straganie(towar nie rynkowy) to ceną sprzedaży jest wartość towaru sprzedawana z magazynu
7) przy zysku z towarów które uzyskuje się kilka razy, np. śliwki, liczyłem tak: koszt zakupu 1drzewa=500, czas=24h*10(bo z jednego drzewa zbiorę 10 razy), sprzedaż=20śliwek(zebranych w ciągu całej żywotności drzewa)*158(wartość sprzedaży na straganie czerwonym+100(cena sprzedaży drzewa), zysk=(cena sprzedaży-cena zakupu)/czas, czyli (3260-500)/240=11,50
8) każdy towar liczyłem osobno nie tworzyłem ciągów produkcjynych, więc produkcja soku śliwkowego to:
(cena sprzedaży soku śliwkowego-wartość śliwki (czyli ile śliwka jest warta na straganie czerwonym))/czas i całość dzielimy na 9 pól prasy do soków, zatem ((203-158)/1)/9=5,0 oznacza to, że na 1 slocie produkcja soku śliwkowego to 5 talarów na godzinę z pola a produkcja śliwki to 11,50, zatem produkcja soku zaczyna się opłacać przy założeniu, ze mamy 3 sloty w wyciskarce, 3*5=15 czyli więcej niż same śliwki
9) opłacalność towarów od zwierząt liczona od zwierzaków poziomu 10 w zagrodzie z legowiskiem i żłobkiem które skracają czas.
10) ilość zwierząt w zagrodzie jakie zakłądałem przy wyliczeniach to: krowy 5szt w zagrodzie 2x3, kozy 6 sztuk w zagrodzie 2x3, kury 9 sztuk w zagrodzie 2x2, gęsi 6 sztuk w zagrodzie 2x2 , owce 6 sztuk w zagrodzie 2x3, oczywiście przy wyliczaniu zysku wartość zostałą podzielona przez ilość pól jakie zajmuje zagroda, więc dla jajek od kur w zagrodzie 2x2, przy wyliczaniu zysku podzielilem na końcu wszystko przez 16pól

Miłej lektury i wyciągania wniosków
ps. zysk z drzewa pozyskanego z chatki wychodzi ujemny, bo jego produkcja po prostu przynosi stratę :)
ps2. nie obiecuje, ze sie gdzies nie pomylilem :)

towar zysk z pola na godzinę
ziemniaki 15,75 zł
zupa ziemniaczana 3,33 zł
kapusta 22,17 zł
kiszona kapusta 6,16 zł
trufle 107,95 zł
ser truflowy 30,00 zł
olej truflowy 57,56 zł
masło truflowe 57,89 zł
żyto 28,00 zł
mąka żytnia 4,67 zł
chleb żytni 4,00 zł
ziarna pszenicy 32,50 zł
mąka pszeniczna 8,44 zł
babka 10,00 zł
piwo pszeniczne 12,43 zł
ziarna jęczmienia 40,45 zł
piwo jęczmienne 21,97 zł
siano 4,00 zł
kawa jęczmienna 54,42 zł
piwo żytnie 6,59 zł
ziarna owsa 35,07 zł
płatki owsiane 16,59 zł
owsianka 16,71 zł
kukurydza 35,14 zł
ziarno kukurydzy 17,14 zł
olej kukurydziany 6,67 zł
gotowana kukurydza 24,00 zł
pień klonu 9,03 zł
pień klonu z chatki -433,33 zł
deska klonowa 172,22 zł
meble klonowe 20,85 zł
pień dębu 10,94 zł
pień dębu z chatki -350,00 zł
deska dębowa 281,11 zł
beczka dębowa 36,07 zł
śliwki 11,50 zł
sok śliwkowy 5,00 zł
wino śliwkowe 9,98 zł
winogrono 19,00 zł
olej winogronowy 2,36 zł
moszcz winny 10,67 zł
wino z winogron 27,50 zł
winiak 41,67 zł
gruszka 11,50 zł
moszcz gruszkowy 16,59 zł
gruszkówka 16,67 zł
truskawka 28,80 zł
dżem truskawkowy 16,67 zł
jogurt owocowy 20,22 zł
ciasto truskawkowe 21,40 zł
wiśnia 12,62 zł
sok wiśniowy 54,17 zł
wino wiśniowe 7,50 zł
pierze 33,78 zł
poduszka 19,20 zł
kolorowa poduszka 5,56 zł
jajko 27,54 zł
naleśnik 56,89 zł
mleko krowie 42,56 zł
masło 20,00 zł
śmietana 33,33 zł
tort 29,22 zł
mleko kozie 40,96 zł
Kozi ser 88,89 zł
wełna (owca) 36,71 zł
wełna (o.śruboroga) 52,37 zł
materiał wełniany 16,67 zł
kufajka 41,67 zł
kolorowa kufajka 15,74 zł
miód 31,35 zł
chleb z miodem 12,15 zł
wino miodowe 14,41 zł
dziczyzna 79,38 zł
wędzona szynka z jelenia 4,87 zł
pasztet z dziczyzny 20,00 zł
pieczeń z dziczyzny 20,00 zł
węgorz 323,38 zł
Wędzony węgorz 16,11 zł
pstrąg 157,99 zł
Wędzony pstrąg 10,83 zł
karp 240,00 zł
karp wędzony 14,00 zł
rumianek 36,00 zł
herbata rumiankowa 17,86 zł
szałwia 40,38 zł
wyciąg z szałwi 23,75 zł
anyż 58,30 zł
Olej anyżkowy 21,15 zł
nalewka anyżowa 14,29 zł
Piernk 16,62 zł
włókno lniane 38,40 zł
nić lniana 15,56 zł
Płótno 44,62 zł
spodnie lniane 53,33 zł
Fabowane spodnie lniane 5,83 zł
włókno konopi 56,00 zł
Lina konopna 20,00 zł
drabinka sznurkowa 35,71 zł
Juta 19,68 zł
nić jutowa 44,44 zł
Materiał jutowy 100,00 zł
Worek jutowy 33,33 zł
Ruda miedzi 8,75 zł
Ruda żelaza 10,09 zł
Węgiel klonowy 15,09 zł
Węgiel dębowy 19,26 zł
Sztabki miedzi 30,33 zł
Sztabki żelaza 40,56 zł
Sztabki stali 50,86 zł
królik lvl1, zagroda 2x2 4,95 zł
świnia lvl1, zagroda 3x2 6,56 zł

Kisar
Posty: 23
Rejestracja: czw, 8 sie 2013, 11:06
Numer GG: Numer GG
Płeć: k
Nazwa Konta: Brak

Re: Lista opłacalności towarów i produkcji

Postautor: Kisar » czw, 15 sty 2015, 12:33

Sporo pracy Cię to kosztowało. Dziękuję, mnie to pomoże.

koper69
Posty: 69
Rejestracja: pt, 11 paź 2013, 10:09
Numer GG: Numer GG
Nazwa Konta: Brak

Re: Lista opłacalności towarów i produkcji

Postautor: koper69 » sob, 17 sty 2015, 21:49

Dziękuję miło mi :)

rapsodia11
Posty: 83
Rejestracja: śr, 4 wrz 2013, 15:45
Numer GG: Numer GG
Nazwa Konta: Brak

Re: Lista opłacalności towarów i produkcji

Postautor: rapsodia11 » czw, 22 sty 2015, 20:08

czy o stracie z drewna z chatki masz na mysli chatkę drwala? Przynosi stratę? To po co nam ona ;)
Czy to mozliwe, żeby produkty bardziej przetworzone przynosiły mniejszy zysk? To nie logiczne i nie opłacalne.... Chyba,że się nie znam?

Niemalże praca magisterska :) Dzięki Koperku :)

Ela

koper69
Posty: 69
Rejestracja: pt, 11 paź 2013, 10:09
Numer GG: Numer GG
Nazwa Konta: Brak

Re: Lista opłacalności towarów i produkcji

Postautor: koper69 » ndz, 25 sty 2015, 00:59

tak jest to strata, czyli jesli bedziesz kupowac drewno w chatce i je sprzedawac stracisz, jesli postawisz tartak i potniesz cale kupione drewno i sprzedasz na straganie pelnym przepychu po najwyzszych cenach - też stracisz

poczytaj sobie tutaj o nieopłacalności chatki:
viewtopic.php?f=323&t=24816
i tutaj:
viewtopic.php?f=323&t=24811
oraz moje wyliczenia w absurdach farmy, tutaj:
viewtopic.php?f=319&t=20197&p=169683#p169683

jedny sens posiadania chatki drwala to pozyskiwanie pni sosnowych za talary bo wiadomo ze normalnie są za złoto, albo chęć posiadania stałego dostępu do drzewa nie zawalając sobie farmy sadzeniem drzew i czekaniem, płacisz extra ale masz extra szybko drzewo. Taki luksus który kosztuje, w celu zmniejszenie nieopłacalności, postaw sobe tartak i cieślę, w trataku miel na deski i sprzedawaj na straganie, u cieśli z desek zrób beczki dębowe i też sprzedaj :)

Divrot
Posty: 24
Rejestracja: ndz, 15 cze 2014, 11:41
Numer GG: Numer GG
Nazwa Konta: Brak

Re: Lista opłacalności towarów i produkcji

Postautor: Divrot » ndz, 25 sty 2015, 11:54

Gdzies czytalem, ze trufle sie najlepiej opłacają a z tego co wyzej wynika, węgorze?

koper69
Posty: 69
Rejestracja: pt, 11 paź 2013, 10:09
Numer GG: Numer GG
Nazwa Konta: Brak

Re: Lista opłacalności towarów i produkcji

Postautor: koper69 » pn, 26 sty 2015, 13:15

tak jak pisałem w wyjaśnieniach nie robiłem całych ciągów produkcyjnych, jeśli będziesz przerabiał trufle, to zysk z całego ciągu może być większy, oczywiście zysk jest liczony ciągły czyli cały czas musiałbyś grać dzień i noc, wiadomo, ze w nocy gdy śpisz węgorzy nie wyłowisz, więc zysk na dobę spadnie, tu jest przeliczony teoretyczny zysk z pola na godzinę, gdy staw jest gotowy do połowu ryba ty nie logujesz sie 2 dni to zysk stoi w miejscu :)

Awatar użytkownika
hopkins13
Posty: 47
Rejestracja: ndz, 2 cze 2013, 20:02
Numer GG: Numer GG
Płeć: M
Nazwa Konta: hopkins13

Re: Lista opłacalności towarów i produkcji

Postautor: hopkins13 » pt, 6 lut 2015, 01:22

DO AUTORA!!
przepraszam, ale doliczyłem się błędu...

śliwki 11,50 zł
gruszka 11,50 zł

wg ciebie grusza i śliwka są na tym samym poziomie zysku.
wg mnie jest to matematycznie niemożliwe.
obliczam wszystko po swojemu czyli po podstawowej cenie sprzedaży ((maks. koszt towaru na straganie czerwonym wynosi 150% ceny podstawowej więc nie ma sensu sobie utrudniać)(cena na straganie skacze co 6% wartości podstawowej - minimalna cena na straganie wynosi 126%))
i wychodzi mi (zysk z 1 pola/h) :
śliwka 7,08 zł
grusza 6,60 zł
nawet gdyby dodać po 50% wychodzi:
śliwka 10,63 zł
grusza 9,90 zł
doliczyłem także te 100zł za sprzedaż nieowocującego już drzewka.
co i tak nie zgadza się z twoimi 11,50
więc zysk z gruszki i śliwki nigdy nie będzie taki sam.

tylko zerknąłem porównawczo i zauważyłem taki właśnie błąd (twój lub mój).
podaj mi proszę (możesz na pw) wzór jakim wyliczasz podane wyniki. oczywiście ja ci pokaże swój i podyskutujemy :)
pozdrawiam.

EDIT:
tak w ogóle to przyjąłem dwie opcje wyliczania zysku.
jedna jest /h kiedy mamy cały dzień na ślęczenie nad grą (tj. marnujemy swój życiowy czas)
oraz
zysk ogólny, np mam wyjazd na 2 dni lub 10 dni i co najlepiej wybrać żeby zysk był jak największy (wtedy czy zasadzimy pszenice na 2h czy rumianek na 8,33h to już bez znaczenia bo i tak nas nie będzie te 2 dni czy 10 dni)
ponadto nie zamierzam kupować zwierząt które nie przynoszą towaru ani towarów za które musiałbym płacić swoją krwawicą, czyt. złotem kupionym za realną wypłatę(no chyba, że ktoś nie ma co z kasą robić albo mama ma - mama da)
a jednak muszę wyliczyć wszystko...
a jak dostane darmowo jako bonus? za darmo to i ocet słodki!
więc zawsze się opłaca :)
pozdro.

EDIT2:
ooo! ta praca nawet miesiąca nie ma na forum...
dopiero zerknąłem... ;)
wszystko postaram się skrupulatnie sprawdzić :)
x x x x x x x x x x x x x
Nowa lista opłacalności:
Opłacalność i spis towarów wg hopka (ceny na straganach)
Pomoc w uzupełnieniu listy:
Pomóż uzupełnić dane w poradniku


Wróć do „Pomoc dla początkujących graczy”